بررسی و نحوه کار میکروسکوپ

عنوان آزمایش : بررسی و نحوه کار میکروسکوپ

شرح آزمایش:

میکروسکوپ از دو واژه یونای میکروس به معنی کوچک و اسکوپین به معنی مشاهده کردن استف، از آنجا که چشم انسان قادر به دیدن اجسام با ابعاد کمتراز 1/0 میلی‌متر نمی‌باشد و اندازه بیشتر یاخته‌ها کمتر از 1/0میلی‌متر است بنابراین این اجسام از طریق میکروسکوپ قابل مشاهده‌اند. میکروسکوپها در اندازه‌ها و شکل‌ها و نمونه‌های مختلفی وجود دارندکه به طور کلی عبارتند از

الف - میکروسکوپ نوری که منبع نورانی آن لامپ یا آینه می‌باشد و به صورت یک چشمی و دو چشمی وجود دارد

               

 

اجزای میکروسکوپ نوری

۱- اجزای نوری : اجزای نوری عمدتاً مشتمل بر منبع تغذیه نور و قطعات مرتبط با آن میباشد ، از قبیل لامپ با ولتاژ ۲۰ وات ، فیلتر تصحیح نور و کندانسور که کندانسور مشمل بر پنج قطعه است که نور را تصحیح کرده و بر روی نمونه یا شیء مورد بررسی متمرکز میکند:

۱ – فیلتر رنگی ( تصحیح نور )           ۲ – دیافراگم که حجم نور را تنظیم میکند

۳ – دو عدد عدسی محدب        ۴ – پیچ نگهدارنده کندانسور       ۵ - پیچ تنظیم دیافراگم

۲ – اجزای مکانیکی :

۱ – پایه ( Base ) : کلیه قطعات میکروسکوپ بر روی پایه مستقر میباشد . در برخی از مدلهای میکروسکوپ نوری منبع نور ، فیوز و کابل برق در پایه تعبیه میگردد .

۲ – دسته ( Handle ) : جهت حمل و نقل میکروسکوپ از دسته استفاده میشود . نکته قابل توجه آنکه به هنگام جابجایی میکروسکوپ آن را روی میز کار نمی کشیم .

۳ – لوله میکروسکوپ ( Barrel ): مشتمل بر عدسی شیئی ( Ocular lens ) و عدسی چشمی (Objective lens) که با بزرگنــمائی های مختلف طراحی می شوند. عــدسی شیـئی دارای بزرگنمائی های X4 ، X10 ،X40 ، X60 و X100 و عدسی چشمی دارای بزرگنمائی های X10 ، X15 ، X18 می باشد که بسته به نوع میکروسکوپ متفاوت است. عدسی شیئی معمولاً از چندین عدسی محدب که در آن تعبیه شده است تشکیل میگردد.

۴ -  صفحه گردان یا متحرک ( Revolver ) : عدسیهای شیئی بر روی این صفحه قرار میگیرند و با چرخاندن آن موقعیت عدسیهای شیئی تغییر میکند.

۵ -  پیچ حرکات تند ( Macrometrique ) : این پیچ بر روی دسته تعبیه شده است و باعث میگردد که صفحه پلاتین با سرعت بیشتری در جهت عمودی جابجا شود.

۶– پیچ حرکات کند ( Micrometrique ) : این پیچ بر روی پیچ حرکات تند قرار داد و صفحه پلاتین را در جهت عمودی و درحد میکرون جابجا میکند .

۷ – صفحه پلاتین ( Platine plate ) : صفحه ای است که نمونه مورد نظر روی آن قرار میگیرد و در بعضی از میکروسکوپ ها در جهت طول و عرض دارای دو خط کش مدرج می باشد که جهت ثبت و یادداشت مکان یک نمونه خاص بکار میرود .

۸ – پیچ طول و عرض : این پیچ زیر صفحه پلاتین قرار دارد که آن را در جهت طول و عرض جابجا می کند .

چگونگی محاسبه بزرگنمائی یک میکروسکوپ:

ازحاصل ضرب بزرگنمائی عدسی شیئی در بزرگنمائی عدسی چشمی به دست می آید.

 

ب) میکروسکوپ الکترونی : این نوع از اشعه الکترونی استفاده می‌شود.

ج)پلاریزان : که جهت مشاهده کانی‌ها استفاده می‌شود

د)تشریحی : برای دیدن اجسامی که با چشم قابل دیدن نیستند مانند اجزای بدن یک حشره به کار برده می‌شود.

عدسی‌هایی که در میکروسکوپها به کار برده می‌شوندشامل عدسی‌های چشمی و شیئی است. عدسی‌های چشمی انواع مختلف دارند ولی بهترین آنها عدسی‌های چشمی ساده‌ای است که در ساختمانشان دو عدسی به کار رفته است.

برای میکروسکوپ سه نوع درشت‌نمایی به کار برده می‌شود:

1-   درشت‌نمایی تجارتی

2-   درشت‌نمایی مفید

3-   درشت‌نمایی مخصوص

توان تفکیک :

کوچکترین فاصله قابل تشخیص بین دو نقطه واقع بر یک سطح را که بوسیله یک سیستم نوری قابل رویت باشدتوان تفکیک آن دستگاه گویند. هر چه مقدار عددی توان تفکیک کمتر باشد توان تفکیک دستگاه نوری بیشتر است.

 

/ 0 نظر / 564 بازدید